kolmapäev, 20. mai 2015

Kaks kevadist päeva Lätimaal

15.-16.mail oli mul tore võimalus ühineda Tartumaa raamatukoguhoidjatega nende Läti-reisil.
Reedel vaatasime ringi Riias - imetlesime linna juugendkvartali arhitektuuri, jalutasime vanalinnas ja saime osa kultuurielust. Põnevaim oli aga käik Valguse Lossi - uude Läti Rahvusraamatukokku Daugava kaldal. Palee (arhitekt Gunars Birkerts) on pälvinud üle maailma suurt tähelepanu kui üks huvitavamaid viimasel ajal Balti riikidesse ehitatud hooneid. Gunars Birkerts on projekteerinud 18 raamatukogu. Tema töid peetakse väliselt ekspressionistlikeks ja seest funktsionaalseiks. Nii tunduski Valguse Lossi sisekujundus minimalistlik - valgus ja selle peegeldused.


Kuigi raamatukogu kasutajaist suurem osa on õppejõud ja tudengid, püütakse kogude ja teadusmaterjalide vastu äratada laiemat huvi. Nii on raamatukogus ka lasteosakond.

Raamatukogu pole ainult lugemispaik - see on kujunemas suureks konverentsi- ja kultuurikeskuseks.

Õhtune Riia jättis peatänavate melu, tänavamuusikute ja lilleliste parkidega tõelise suurlinna mulje.
Maainimestele meeldivad loomad - linnas näeb neid rohkemgi kui kodukülas

Laupäeval käisime Ogre raamatukogus, kus direktriss andis põhjaliku ülevaate Läti rahvaraamatukogude töökorraldusest ja igapäevaelust.   Lielvardes tutvusime kohalikus muuseumis ja pargis Läti rahvuseepose "Lacplesis"  loo ja selle kirjapanija Andrejs Pumpursi elukäiguga. Saime oma käega tunnetada Lielvarde vöö maagilist mõju.
Paljude rahvaste vanades vöökirjades ja kirjamärkides on märgatud ühiseid ornamente - küllap oli maailm kunagi ühtsem kui oleme teadnud. Liivi vööde fenomen on see, et nii keerukat mustrit pole kuskil säilinud. Eriti unikaalne on Lielvarde vöö - rahvariide element, mis sisaldab teavet ruumi ja läti rahva päritolu kohta. Ühes vöös on kuni 22 mustrit (ornamenti): jumala märk, Mara märk, Laima märk, kaevu märk, päikese märk, õnne rist, Jumis, elu märk, risti rist jt. Punasest lõngast ja valgest puuvillasest lõimest kootud vöö on muutunud tänapäeva müütide aluseks vöö iidse päritolu kohta, selle ornamentidesse on kootud eriline kosmiline kood.
Tagasitee viis meid keskaega Turaida kindlusemüüride vahel.

Toreda reisi viimane külastus oli Valga raudteejaama Ränduriraamatukogu. Leidus seal meilegi huvipakkuvat kaasavõtmiseks ja lugemiseks.
Aitäh reisi korraldajale Hele Ellermaale ja giid Einar Nõmmele
Fotode autor Anne Toome

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar