reede, 4. september 2015

Raamat kodukandi elust

Assikvere külapäeval augustikuus esitleti Assikvere Haridusseltsi väljaannet "Assikvere piirkonna elust 20.sajandil". Raamatu koostas Helgi Vaga, toimetas Merle Müür, konsultant Tõnis Türna.
Raamatu saatesõnas ütleb koostaja: "Käesolev trükis on katse säilitada tulevastele põlvedele killuke Assikvere piirkonna elust ja inimestest eelmisel sajandil. See ei pretendeeri täielikule tõele. Ajalugu koosneb dokumentidest ja inimeste mälestustest ning need kokku annavad meile mingi pildi minevikust. Inimloomusele on omane õppida ja mäletada minevikku läbi emotsioonide ja läbielamiste. Käesolev trükis põhineb eelkõige inimeste meenutustel ja säilinud piltidel."


 Raamatu esikaant ehib foto Iite männist  - ohvrimänd, mis kasvab keskaegsel külakalmistul. Puu kõrgus on 12 - 14 m, ümbermõõt rinna kõrguselt 2,5m. Eesti Kirjandusmuuseumi arhiivis on männi kohta järgmine teade:  "Iite mänd, Assikvere e Veiksra mänd asub Veiksra talu maal. Neid oli seal kaks, kuid teine raiuti maha ja mees, kes maha raius, sellega juhtus igal aastal õnnetus."
Ka Assikvere Hiiemäge on mainitud paljudes folklooriteadetes. Olevat mäel olnud kaev ning seal käidi ristiusku maha pesemas. Ka olevat sealt kaevust tulnud vaimud ümbritsevaid maid õnnistama.

Raamatus on püütud anda ülevaade piirkonna taludest 20.saj. esimeses pooles ja mis neist tänaseks saanud on. Huvitavat lugemist jätkub nii kohalikele elanikele kui ka teistele huvilistele.

Raamatut saab laenutada Pala raamatukogust, selle saab endale ka osta.Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar