teisipäev, 12. aprill 2016

Shakespeare`i teater

Katkeid raamatust:
H.Erilaid. Aja jälg kivis. Inglismaa.
Kuulsa klassiku elusündmused on jäänud paljuski saladuseks. Nende kohta on olemas vaid kaks allikat: tema tööd ning Elizabeth I ajast säilinud dokumendid, mis ta eluloo üpris auklikuks jätavad.
Esimesed teated räägivad perekonnast.
1592.a. ilmub kirjaniku nimi välja teatriarvustuses, kus Shakespeare`i näitlejavõimeid kuigi kõrgelt ei hinnata.
Aastal 1594 mängis ta Londoni kuulsaimas teatritrupis Lord Chamberlain`s Men ning kirjutas sellele näidendeid. Seda truppi soosis ka kuninganna ise ja nende etendustel oli teater alati viimase kohani rahvast täis.
Väga paljud näidendid toodi lavale teatris Globe, autor kuulus ka ise teatri omanike hulka ja mängis laval.
Sela ajal mängisid ainult mehed. Ka Juliat kehastas mõni heledama häälega neiukostüümis nooruk ja amme mõni vanem toekam härrasmees, heinasao suurune seelik seljas. Naised teatrilaval - see oli seadusega keelatud.
Raske kujutleda, kuidas Shakespeare oma näidendid kirjutas - kõik need keerukad süžeed, Hispaanias, Itaalias, Taanis või Troojas juhtunud lood, vaimukad dialoogid, intriigid, tragöödiad ja komöödiad ning värsside imeline keel.
Shakespeare`i looming on aegumatu.
Komöödias "Nagu teile meeldib" ütleb narr: "Kell on kümme. Siit näeme, kuidas liigub see maailm: kui tunni eest veel oli üheksa, siis tunni aja pärast on üksteist. Aeg on võitja ja valitseja. Jätab unustusse, mis unustust väärt, ja hoiab alal, mis hoidmist väärt.Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar